Powiedz jak możemy Ci pomóc

Energy Home Sp. z o.o.

Poznań

6

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Dlaczego tak ważny jest profesjonalny projekt instalacji fotowoltaicznej?

Autor: Energy Home Sp. z o.o., publikacja: 2020-04-04

Prawidłowy dobór instalacji fotowoltaicznej do konkretnego budynku oraz potrzeb odbiorcy jest niezmiernie ważnym elementem całego procesu związanego z montażem instalacji. Od tego etapu zależeć będzie rzeczywista wydajność instalacji oraz finalne zadowolenie klienta. W jaki sposób prawidłowo dobrać instalację fotowoltaiczną? Od czego najlepiej zacząć? Co jest potrzebne do profesjonalnego zaprojektowania instalacji PV? Poszukajmy w tym artykule odpowiedzi...

Firmy zajmujące się fotowoltaiką

Podstawy doboru instalacji PV

Źle dobrana instalacja fotowoltaiczna może nie tylko oznaczać nieprawidłowe działanie systemu (a co za tym idzie znacznie niższą niż zakładana wydajność), ale także uzysk energii niedopasowany do rzeczywistych potrzeb. Jak zatem prawidłowo dobrać instalację?

Dobór instalacji fotowoltaicznej – od czego zacząć?

Pierwszym etapem doboru instalacji jest audyt i oględziny miejsca, w którym instalacja ma zostać zamontowana oraz wyliczenie rzeczywistego zapotrzebowania na energię elektryczną. Bardzo ważne jest określenie możliwości technicznych montażu instalacji.

Co dalej...?

Kolejnym etapem po określeniu podstawowych założeń jest wykonanie profesjonalnego projektu instalacji fotowoltaicznej, który ma potwierdzić wstępne założenia. Wykonanie indywidualnego projektu przy pomocy dedykowanego doń programu (np. PV Sol) jest konieczne, gdyż projekt uwzględniać będzie wszystkie aspekty techniczne, takie jak np.: usytuowanie budynku i dachu w stosunku do stron świata, kąt nachylania dachu, zacienienie i inne newralgiczne punkty miejsc, w których planowany jest montaż paneli fotowoltaicznych itd.

Starannie wykonany projekt plus prawidłowo wykonany montaż fotowoltaiki przez uprawnioną ekipę montażową to gwarancja wysokowydajnej i niezawodnej instalacji PV.

Należy pamiętać o tym, że projekt instalacji fotowoltaicznej, dzięki danym o nasłonecznieniu z ostatnich 10 lat, udostępnionym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokaże nam, jaki będzie realny, roczny uzysk energii z instalacji przy uwzględnieniu specyfiki budynku i dachu oraz rodzaju zastosowanych komponentów.

Wybór komponentów (w szczególności wybór paneli fotowoltaicznych i falownika) jest szalenie ważny, gdyż są to urządzenia ściśle ze sobą współpracujące i błąd w odpowiednim doborze falownika do generatora ma ogromny wpływ na wyniki produkcji energii.

Projekt instalacji PV – co możemy zyskać?

Trzeba pamiętać o tym, że na rynku jest wiele firm, które nie wykonują profesjonalnych projektów instalacji fotowoltaicznej, ograniczając się często tylko do przedstawienia inwestorowi wizualnej strony, czyli pokazania układu paneli PV na dachu. Firmy te twierdzą, że to jest właśnie projekt, podczas gdy z projektem nie ma to nic wspólnego.

Wydając niemałe pieniądze na instalację fotowoltaiczną, która powinna działać przez minimum 30 lat, nie można pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest właśnie wykonanie odpowiedniego projektu fotowoltaiki. Czy budując dom, też robimy to, nie mając szczegółowego projektu? Oczywiście że nie i podobnie należy postępować, budując instalację fotowoltaiczną na dachu swojego budynku.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 240 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice